ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 144




                                               

4. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIC, VIIC41, VIIC42, IX, IXC, IXC40, IXD, XB, XIV, XXI in XXIIIs Seznam podmornic U-37, U-38, U-78, U-118, U-119, U-129, U-130, U-131, U-153, U-154, U-155, U-156, U-157, U-158, U-159,U-160, U-161, U-162, U-163, U-164, U-165, U- ...

                                               

4. tankovska armada (Wehrmacht)

Za druge 4. armade glejte 4. armada. 4. tankovska armada je bila tankovska armada v sestavi Heera med drugo svetovno vojno.

                                               

5. tankovska armada (Wehrmacht)

5. tankovska armada je bila ustanovljena 8. decembra 1942 s preoblikovanjem LXXXX. Armeekorps. Armada je kapitulirala 12. maja 1943 v Tunisu Tunizija. Armada je bila ponovno ustanovljena 5. avgusta 1944 s preoblikovanjem Panzergruppe West. Nato s ...

                                               

6. armada (Wehrmacht)

Za druge 6. armade glejte 6. armada. 6. armada je bila armada v sestavi Heera med drugo svetovno vojno. Armada je najbolj znana po tem, da je bila skoraj popolnoma uničena v bitki za Stalingrad.

                                               

6. armadna skupina (ZDA)

Za druge 6. armadne skupine glejte 6. armadna skupina. 6. armadna skupina je bila armadna skupina v sestavi Kopenske vojske Združenih držav Amerike med drugo svetovno vojno.

                                               

6. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic po 1941: VIIB, VIIC in VIIC41 do 1941: IXA Seznam podmornic U-37, U-38, U-39, U-40, U-41, U-42, U-43, U-44, U-87, U-136, U-209, U-223, U-226, U-228, U-229, U-251, U-252, U-253, U-260, U-261, U-264, U-269, U-270, U-277, U-290, U- ...

                                               

6. pomorjanska zračnodesantna divizija (PLA)

Za druge 6. divizije glejte 6. divizija. 6. pomorjanska zračnodesantna divizija je bila elitna zračnodesantna divizija Poljske ljudske armade.

                                               

6. SS-tankovska armada

Za druge 6. armade glejte 6. armada. 6. SS-tankovska armada je bila tankovska armada v sestavi Waffen-SS med drugo svetovno vojno.

                                               

6. tankovska armada (Wehrmacht)

Za druge 6. armade glejte 6. armada. 6. tankovska armada je bila tankovska armada v sestavi Heera med drugo svetovno vojno.

                                               

7. armada (Wehrmacht)

9. september 1939 212. pehotna divizija 78. pehotna divizija Korps Oberrhein 215. pehotna divizija 10. maj 1940 XXXIII. Armeekorps XXV. Armeekorps 3. julij 1940 I. Armeekorps VIII. Armeekorps XXXI. Höheres Kommando 30. april 1941 XXV. Armeekorps ...

                                               

7. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIB, VIIC, VIIC41 in UA Seznam podmornic U-45, U-46, U-47, U-48, U-49, U-50, U-51, U-52, U-53, U-54, U-55, U-69, U-70, U-71, U-73, U-74, U-75, U-76, U-77, U-88, U-93, U-94, U-95, U-96, U-97, U-98, U-99, U-100, U-101, U-102, U-1 ...

                                               

8. armada (Wehrmacht)

Armada je bila ustanovljena 1. avgusta 1939 v Dresdnu. Po poljski kampanji je bila armada nastanjena na nemško-sovjetski interesni meji. 20. oktobra 1939 je bila preimenovana v 2. armado. Ponovno je bila ustanovljena 22. avgusta 1943 v južni Rusi ...

                                               

8. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIC, VIIC41, VIIC42, VIID, IXB, XVIIA, XVIIB, XXI in XXIII Seznam podmornic U-88, U-89, U-90, U-108, U-212, U-218, U-222, U-223, U-242, U-250, U-253, U-254, U-255, U-256, U-260, U-261, U-263, U-264, U-265, U-266, U-267, U-268, ...

                                               

9. armada (Wehrmacht)

9. junij 1940 88. pehotna divizija XXXII. Armeekorps 96. pehotna divizija XXXXIII. Armeekorps XVIII. Armeekorps 5. junij 1941 VI. Armeekorps II. Armeekorps V. Armeekorps VIII. Armeekorps Panzergruppe 3 4. december 1941 VI. Armeekorps XXIII. Armee ...

                                               

9. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIC, VIIC41 in VIID Seznam podmornic U-89, U-90, U-91, U-92, U-210, U-211, U-213, U-214, U-215, U-216, U-217, U-218, U-230, U-232, U-240, U-244, U-248, U-254, U-256, U-273, U-279, U-282, U-283, U-284, U-293, U-296, U-302, U-309 ...

                                               

10. armada (Wehrmacht)

Armada je bila ustanovljena 26. avgusta 1939 v Leipzigu. Toda že 10. oktobra istega leta je bila preimenovana v 6. armado. Ponovno je bila vzpostavljena 15. avgusta 1943 v Italiji, kjer je kapitulirala 2. maja 1945.

                                               

11. armada (Wehrmacht)

12. december 1940 XX. Armeekorps XXXXVII. Armeekorps XXXXVI. Armeekorps LII. Armeekorps 10. junij 1941 LIV. Armeekorps XXX. Armeekorps XI. Armeekorps 22. pehotna divizija 4. december 1941 Gorski romunski korpus LIV. Armeekorps XXXXII. Armeekorps ...

                                               

11. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 11. flotilje glejte 11. flotilja. 11. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

11. SS-prostovoljna tankovsko-grenadirska divizija "Nordland"

Za druge 11. divizije glejte 11. divizija. 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division" Nordland "je bila ena izmed oklepno-mehaniziranih divizij v sestavi Waffen-SS med drugo svetovno vojno. To je bila druga divizija Waffen-SS, ki so jo primarn ...

                                               

12. armada (Wehrmacht)

December 1939 27. pehotna divizija 5. pehotna divizija 1. gorska divizija 24. pehotna divizija III. Armeekorps VI. Armeekorps XVIII. Armeekorps 21. pehotna divizija 10. maj 1940 III. Armeekorps VI. Armeekorps 27. pehotna divizija 9. pehotna diviz ...

                                               

12. armadna skupina (ZDA)

Za druge 12. armadne skupine glejte 12. armadna skupina. 12. armadna skupina je bila armadna skupina v sestavi Kopenske vojske Združenih držav Amerike med drugo svetovno vojno. To je bila največja in najmočnejša ameriška vojaška formacija, ki je ...

                                               

12. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIF, IXD, XB in XIV Seznam podmornic U-117, U-118, U-119, U-177, U-178, U-179, U-180, U-181, U-182, U-195, U-196, U-197, U-198, U-199, U-200, U-219, U-220, U-233, U-459, U-460, U-461, U-462, U-463, U-487, U-488, U-489, U-490, U ...

                                               

13. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 13. flotilje glejte 13. flotilja. 13. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

14. armada (Wehrmacht)

1. september 1939 XVIII. Armeekorps 239. pehotna divizija VIII. Armeekorps XVII. Armeekorps 3. december 1943 188. gorska divizija I. SS-Armeekorps Gruppe Witthöft 278. pehotna divizija LI. Armeekorps II. SS-Armeekorps LXXXVII. Armeekorps 11. maj ...

                                               

14. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 14. flotilje glejte 14. flotilja. 14. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

15. armada (Wehrmacht)

1. maj 1941 LX. Armeekorps XXXXII. Armeekorps XXXII. Armeekorps XXXVIII. Armeekorps XXXVII. Armeekorps XXIII. Armeekorps 4. december 1941 LX. Armeekorps XXXVII. Armeekorps XXII. Armeekorps 8. junij 1942 LXXXII. Armeekorps LXXXI. Armeekorps 9. apr ...

                                               

15. armadna skupina (ZDA/Združeno kraljestvo)

Za druge 15. armadne skupine glejte 15. armadna skupina. 15. armadna skupina je bila dvonarodna armadna skupina v sestavi Kopenske vojske Združenih držav Amerike in Britanske kopenske vojske med drugo svetovno vojno.

                                               

16. armada (Wehrmacht)

10. maj 1940 52. pehotna divizija 6. pehotna divizija 71. pehotna divizija VII. Armeekorps XXIII. Armeekorps 73. pehotna divizija XIII. Armeekorps 26. pehotna divizija 33. pehotna divizija 15. pehotna divizija Divizija Großdeutschland 5. junij 19 ...

                                               

17. armada (Wehrmacht)

15. januar 1941 IX. Armeekorps XXXIV. Armeekorps XXXX. Armeekorps XIV. Armeekorps III. Armeekorps XVII. Armeekorps 7. avgust 1941 LII. Armeekorps XXXXIX. Armeekorps 11. maj 1942 LII. Armeekorps IV. Armeekorps XXXXIV. Armeekorps 1. december 1942 K ...

                                               

18. armada (Wehrmacht)

17. januar 1940 X. Armeekorps 29. februar 1940 XXVI. Armeekorps 1. konjeniška divizija X. Armeekorps 10. maj 1940 SS-Verfügungstruppe X. Armeekorps 208. pehotna divizija XXVI. Armeekorps 225. pehotna divizija 9. tankovska armada 21. julij 1940 XV ...

                                               

18. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 18. flotilje glejte 18. flotilja. 18. podmorniška flotilja je bila šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

19. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 19. flotilje glejte 19. flotilja. 19. podmorniška flotilja je bila šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

21. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 21.flotilje glejte 21. flotilja. 21. podmorniška flotilja je bila šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

22. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 22. flotilje glejte 22. flotilja. 22. podmorniška flotilja je bila šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

23. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 23 flotilje glejte 23. flotilja. 23. podmorniška flotilja je bila sprva bojna, nato pa šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno. Med vojno sta obstajali dve formaciji s tem imenom.

                                               

29. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 29. flotilje glejte 29. flotilja. 29. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

30. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 30. flotilje glejte 30. flotilja. 30. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

31. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 31. flotilje glejte 31. flotilja. 31. podmorniška flotilja je bila bojna podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

32. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Za druge 32. flotilje glejte 32. flotilja. 32. podmorniška flotilja je bila šolska podmorniška flotilja v sestavi Kriegsmarine med drugo svetovno vojno.

                                               

33. podmorniška flotilja (Wehrmacht)

Razredi podmornic VIIC, IXC, IXC40, IXD, XB Seznam podmornic U-155, U-168, U-170, U-181, U-183, U-190, U-195, U-196, U-219, U-234, U-245, U-260, U-262, U-267, U-281, U-309, U-382, U-398, U-510, U-516, U-518, U-530, U-532, U-534, U-537, U-539, U-5 ...

                                               

1802

13. september - Arnold Ruge, nemški filozof in politični pisec † 1880 11. avgust - Jernej Vidmar, slovenski škof † 1883 7. avgust - Germain Henri Hess, švicarsko-ruski kemik, zdravnik † 1850 5. avgust - Niels Henrik Abel, norveški matematik † 182 ...

                                               

1803

1803 je bilo navadno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na soboto, po 12 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na četrtek.

                                               

1804

1804 je bilo prestopno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na nedeljo, po 12 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na petek.

                                               

1805

26. december - po francoski zmagi v bitki pri Austerlitzu je med Francijo in Avstrijo podpisan bratislavski mir. 21. oktober - v bitki pri Trafalgarju britanska mornarica premaga francosko.

                                               

1807

1807 je bilo navadno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na četrtek, po 12 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na torek.

                                               

1808

1808 je bilo prestopno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na petek, po 12 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na sredo.

                                               

1810

1810 je bilo navadno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na ponedeljek, po 11 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na soboto.

                                               

1811

11. maj - Čang in Eng Bunker, siamska dvojčka † 1874 25. oktober - Évariste Galois, francoski matematik † 1832 23. avgust - Auguste Bravais, francoski fizik, mineralog † 1863 11. marec - Urbain-Jean Joseph Le Verrier, francoski astronom, matemati ...

                                               

1812

1812 je bilo prestopno leto, ki se je po gregorijanskem koledarju začelo na sredo, po 12 dni počasnejšem julijanskem koledarju pa na ponedeljek.

                                               

1813

18. marec - Christian Friedrich Hebbel, nemški dramatik in lirik † 1863 12. februar - James Dwight Dana, ameriški geolog, mineralog, naravoslovec, zoolog † 1895 5. maj - Søren Kierkegaard, danski filozof † 1855 15. marec - John Snow, angleški zdr ...